preload
Część 4


Angielski na Szóstkę
Część 4Dla zaawansowanych

Autor: Patrycja Obara
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
67 zł
Lesson 46: I'd stake my life that she will win the race!
Na pierwszej lekcji kursu dla zaawansowanych zajmiemy się po części gramatyką, a po części słownictwem. Na dobry początek przyjrzymy się czasownikom modalnym - podsumujemy dotychczasowe wiadomości na ich temat oraz zastanowimy się nad tym, jak mogą nam one pomóc w mówieniu o swoich zdolnościach i ocenianiu prawdopodobieństwa różnych zdarzeń. W drugiej części lekcji zajmiemy się słownictwem z podobnego zakresu tematycznego: będą to słowa i zwroty, których użyjemy mówiąc o swoich umiejętnościach i osiągnięciach, a także o możliwych zdarzeniach w przyszłości.


Lesson 47: You have the right to remain silent.
Temat czasowników modalnych jest jak rzeka i jedna lekcja nie wystarczy, żeby go wyczerpać, dlatego będziemy kontynuować omawianie tego zagadnienia. Tym razem zastanowimy się nad tym, jak za pomocą czasowników modalnych mówić o powinnościach, prawach i obowiązkach. A skoro już o tym, to na deser mam dla Ciebie porcję zaawansowanego słownictwa ze świata przestępczości.


Lesson 48: Oh, but I do love you!
Lekcja poświęcona będzie jednemu, ale za to jakże ważnemu zagadnieniu. Jest nim emfaza, czyli najrozmaitsze sposoby podkreślania tych części wypowiedzi, które mają największe znaczenie dla mówiącego. Będą to sposoby zarówno z szeroko rozumianego obszaru gramatyki, jak i leksyki, a nawet intonacji.


49
Lekcja 49: Rachunek czy recepta? Słowa, które często się mylą.
Lesson 49: Receipt or recipe? Easily confused words.
Lekcja 49 poświęcona będzie wyłącznie zagadnieniom leksykalnym. Porozmawiamy o słowach, które często są mylone - nie tylko przez obcokrajowców, ale czasem nawet przez osoby, dla których język angielski jest językiem ojczystym. Przyczyny tych pomyłek mogą być różne: homofony, fałszywi przyjaciele, subtelne różnice w zapisie słów. Na lekcji zajmiemy się każdą z nich.
Niedostępna


50
Lekcja 50: Pod żadnym pozorem nie wolno ci zrobić hałasu!
Lesson 50: Under no circumstances must you make a noise!
O inwersji mówiliśmy sobie już kilka razy i to w każdej części kursu. Do tej pory jednak używaliśmy jej jako sposobu tworzenia pytań. Na tej lekcji dowiesz się, jak wykorzystać inwersję w zupełnie innych celach - na przykład, żeby podkreślić, co jest dla Ciebie ważne, albo nadać wypowiedzi bardziej formalny charakter. A na koniec lekcji odrobina rozrywki: popularne wyrazy opisujące dźwięki i dźwiękonaśladowcze.
Niedostępna


51
Lekcja 51: Co więcej, ona jest bardzo uważna.
Lesson 51: What is more, she is really cautious.
Popracujemy tym razem nad płynnością wypowiedzi. Jednym z jej zasadniczych elementów jest umiejętność stosowania spójników, bo to one sprawiają, że tekst toczy się gładko, jak kula, a nie jak zrzucony ze schodów prostokątny klocek :). Oprócz tego poznasz kilka zaawansowanych przymiotników odnoszących się do osobowości.
Niedostępna


52
Lekcja 52: Sugeruję, żebyś uczył się systematycznie, żeby osiągnąć świetne wyniki.
Lesson 52: I suggest that you study systematically for great results.
Są takie czasowniki, do których z różnych powodów nigdy (albo prawie nigdy) nie dodajemy końcówki -ing. Są też takie, które całkowicie zmieniają swoje znaczenie, jeśli do nich tę końcówkę dodamy. Właśnie o nich opowiem Ci na tej lekcji. Zanim to jednak zrobimy, będę miała dla Ciebie jeszcze garść zaawansowanych wskazówek dotyczących użycia czasu Present Simple.
Niedostępna


53
Lekcja 53: Nie mam nic przeciwko ciężkiej pracy.
Lesson 53: I don’t mind working hard.
Bardzo często się zdarza, że w jednym zdaniu używamy dwóch czasowników - na przykład: postanowił zrobić, chcę kupić, lubię biegać, itp. W języku angielskim to, w jakiej formie będzie ten drugi czasownik, zależy od tego, jakiego czasownika użyjemy na pierwszym miejscu. Różne czasowniki mogą wymuszać formy z końcówką -ing, bezokolicznik z to, bezokolicznik bez to, a nawet konieczność użycia dopełnienia. Na dzisiejszej lekcji przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.
Niedostępna


54
Lekcja 54: Zabierzmy się do… biznesu!
Lesson 54: Let’s get down to business!
Nie sposób dziś prowadzić działalności biznesowej - czy choćby pracować w jakiejkolwiek większej firmie - i nie używać przy tym języka angielskiego. Są takie słowa, które na dobre już zadomowiły się w języku polskim, ale... co one tak naprawdę znaczą? Ta lekcja pomoże Ci się odnaleźć w anglojęzycznym świecie biznesu, ponieważ omówimy sobie na niej najważniejsze słowa z tej dziedziny.
Niedostępna


55
Lekcja 55: Czy boisz się duchów?
Lesson 55: Are you afraid of ghosts?
Jednym z ważniejszych zagadnień na poziomie zaawansowanym są partnerstwa wyrazowe, czyli tak zwane kolokacje. Jest ich całe mnóstwo - istnieją przecież nawet słowniki kolokacji! Nie sposób omówić ich wszystkich podczas jednego kursu, a już tym bardziej na jednej lekcji. Zajmiemy się więc jedną z popularniejszych grup kolokacji, mianowicie partnerstwami przymiotników z przyimkami.
Niedostępna


56
Lekcja 56: Szczerze mówiąc, w tej sukience wyglądasz niekorzystnie.
Lesson 56: To be honest, I think this dress is unflattering.
Na poprzednich lekcjach zajmowaliśmy się ważnymi, ale dość wymagającymi zagadnieniami, zasłużyłeś więc sobie na chwilę oddechu. Z tego powodu mam dla Ciebie dziś porcję słówek związanych z modą i stylem. W drugiej części lekcji zastanowimy się nad tym, w jaki sposób możemy dzielić się z innymi swoimi opiniami.
Niedostępna


57
Lekcja 57: Zawsze możesz na mnie polegać!
Lesson 57: You can always rely on me!
Na lekcji 55 mówiliśmy sobie o konkretnej grupie partnerstw wyrazowych, czyli o połączeniach przymiotników z przyimkami. Tym razem zajmiemy się tematem pokrewnym, to znaczy czasownikami, które upodobały sobie określone przyimki.
Niedostępna


58
Lekcja 58: Zawsze dodawaj do tej potrawy szczyptę soli i odrobinę mleka.
Lesson 58: Always add a pinch of salt and a dash of milk to this dish.
Czy udało Ci się przeżyć chociaż jeden dzień bez matematyki? Bez mówienia o ilościach, liczbach, wymiarach, cenach, dodawaniu, odejmowaniu i ułamkach? Myślę, że byłoby trudno tego dokonać, bo matematyka otacza nas z każdej strony. Dlatego lekcja ta poświęcona zostanie językowi matematyki, który przydaje się na co dzień.
Niedostępna


59
Lekcja 59: Nie oceniaj książki po okładce.
Lesson 59: Don’t judge a book by the cover.
Podstawowe kwestie związane z liczbą mnogą rzeczowników, a także z podziałem na rzeczowniki policzalne i niepoliczalne, zostały omówione już w pierwszej części kursu. Dziś rozwiniemy ten temat, który wbrew pozorom kryje jeszcze wiele niespodzianek. Na deser będę dla Ciebie miała kilka bardzo popularnych w języku angielskim idiomów.
Niedostępna


60
Lekcja 60: Oni nie mogli się znowu pokłócić!
Lesson 60: They can’t have fallen out again!
Stosując sprawdzoną w literaturze metodę klamry kompozycyjnej, wrócimy na tej lekcji do zagadnienia czasowników modalnych. Zajmiemy się tym razem ich formami przeszłymi. Oprócz tego poznasz kilka najpopularniejszych angielskich czasowników złożonych, czyli tak zwanych Phrasal Verbs.
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Final test
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.