preload

Lekcja 3

Let it snow, czyli lekcja na długie zimowe wieczory


Zima bywa uciążliwa, ale potrafi też inspirować - między innymi autorów piosenek i... autorkę tej lekcji. Siedząc w domu z kubkiem gorącej herbaty i przyglądając się migoczącym za oknem płatkom śniegu pomyślałam, że warto byłoby umieć o tym wszystkim porozmawiać. Dlatego też tym razem mam dla Ciebie całą listę słówek, które pozwolą Ci opisać tę mroźną rzeczywistość. Będziesz też miał okazję posłuchać kilku zimowych piosenek.

Hi!

Na dzisiejszej lekcji pomówimy sobie o zimie. Nie ukrywam, że zainspirowała mnie do tego tematu panująca od jakiegoś czasu aura. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku szykują nam się prawdziwie białe święta :).

Ale nie o świętach dzisiaj. Mam dla Ciebie dość długą listę przydatnych słówek związanych z zimą, które podzieliłam na kilka kategorii, żeby łatwiej było Ci je sobie przyswoić.

Zacznijmy od tego, bez czego zima nie byłaby zimą, czyli od typowych dla tego okresu zjawisk pogodowych. Czego możemy się zimą spodziewać za oknem i w prognozach pogody?

Będą na pewno zawieje i zamiecie.

blizzard
zamieć
snowstorm
zawieja

Będzie zimno i będzie wiał wiatr.

cold
zimno
wind
wiatr

Szyby zrobią się białe od szronu, a rzeki pozamarzają. Spod dachu zwisać będą lodowe sople.

frost
mróz, szron
freeze
zamarzać
frozen
zamarznięty

Jeśli chodzi o słowo "frozen", to być może już je kojarzysz - Madonna nagrała kiedyś piosenkę pod tym właśnie tytułem. Śpiewała w niej o "zamarzniętym", czyli lodowatym męskim sercu.

ice
lód
icicle
sopel lodu

Na marginesie - zima raczej nie jest moją ulubioną porą roku, ale "icicle" to zdecydowanie jedno z moich ulubionych słów po angielsku :).

Wracając do pogody - zimą przede wszystkim będzie padał śnieg - miliardy maleńkich, zimnych, białych płatków.

snow
śnieg
it's snowing
pada śnieg
snowflake
płatek śniegu

Skoro już o śniegu mowa, chciałabym Ci przypomnieć pewną piosenkę - "Let it snow!", czyli "Niech pada śnieg". Co ciekawe, została ona napisana w lipcu 1945 roku, w naprawdę upalny dzień. Można więc powiedzieć, że ta piosenka to zapis tęsknoty za zimą. Jako pierwszy nagrał tę piosenkę amerykański muzyk Vaughn Monroe i od razu trafiła na pierwsze miejsca list przebojów. Od tego czasu wielu wykonawców włączało ten utwór do swojego repertuaru - począwszy od Franka Sinatry, przez Vondę Shephard (ścieżka dźwiękowa serialu Ally McBeal), a na Kylie Minogue skończywszy. Dziś posłuchamy wersji Deana Martina z 1966 roku.

Dean Martin
Oh the weather outside is frightful
But the fire is so delightful
And since we've no place to go
Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

Man, it doesn't show signs of stopping
And I've brought me some corn for popping
The lights are turned way down low
Let It Snow! Let It Snow!
Pogoda na zewnątrz jest przerażająca
Ale ogień jest zachwycający
I skoro nie mamy dokąd pójść
Niech pada śnieg! Niech pada śnieg! Niech pada śnieg!

Nic nie wskazuje na to, żeby miało przestać
A ja kupiłem sobie kukurydzę na popcorn
Światła są przyciemnione
Niech pada śnieg! Niech pada śnieg!

Wszystko to wygląda cudownie i malowniczo, kiedy z ciepłego mieszkania obserwujemy świat za oknem. Czasem jednak trzeba wyjść na zewnątrz, dlatego pomówmy teraz o tym, w co się ubrać, żeby było nam ciepło podczas zimowych spacerów.

boots
kozaki
coat
płaszcz
gloves
rękawiczki
hat
czapka
jacket
kurtka
scarf
szalik
socks
skarpetki

A zaniedbanie na tym polu może prowadzić do przeziębienia lub odmrożeń.

cold
przeziębienie
catch a cold
złapać przeziębienie, przeziębić się
frostbite
odmrożenie

Na szczęście zima to nie tylko mróz i przemarznięte palce, ale i całe mnóstwo ciekawych rzeczy, które można robić - niezależnie od tego, czy jest się dzieckiem, czy dorosłym. Można na przykład paść na ziemię i zrobić orzełka (a po angielsku właściwie śnieżnego aniołka), zacząć wojnę na śnieżki, albo ślizgać się na lodzie (tego ostatniego lepiej nie robić w butach na obcasie, bo może się skończyć złamaną nogą).

snowball
śnieżka
throw
rzucać
snow angels
aniołki (orzełki) na śniegu
slide
ślizgać się
broken leg
złamana noga

Zimą można też oczywiście ulepić bałwana.

build a snowman
ulepić (zbudować) bałwana

Ale bałwan nie byłby prawdziwym bałwanem, gdyby nie został odpowiednio wykończony. Każdy wie, że bałwan musi mieć marchewkowy nos, oczy, uśmiech i guziki z węgielków, miotłę, a najlepiej jeszcze kapelusz ze starego garnka.

button
guzik
broom
miotła
carrot
marchewka
coal
węgiel
pot
garnek

Bałwan


Bałwan jest nieodłącznym elementem zimowego krajobrazu. Wystąpił też jako jeden z głównych wątków w piosence "Winter Wonderland". Piosenka ta powstała w 1934 roku. Dick Smith napisał tekst do "Winter Wonderland" w sanatorium, gdzie dochodził do siebie po przebytej gruźlicy i nie przypuszczał nawet, że tak szybko zawojuje listy przebojów. Utwór znalazł się w repertuarze takich wykonawców, jak: Bob Dylan, Eurythmics, Elvis Presley, Cyndi Lauper, Ozzy Osbourne, Frank Sinatra, czy Radiohead oraz wielu, wielu innych, a jego najbardziej znaną wersję nagrał Perry Como. My posłuchamy dzisiaj fragmentu wykonania Macy Gray.

Macy Gray
In the meadow we can build a snowman
And pretend that he's a circus clown
We'll have lots of fun with Mr. Snowman
Until the other kiddies knock him down

When it snows, ain't it thrilling?
Though your nose, gets a' chilling
We'll frolic and play, the Eskimo way
Walking in a winter wonderland
Na łące możemy ulepić bałwana
I udawać, że jest cyrkowym klaunem
Będziemy mieć z Panem Bałwanem mnóstwo zabawy
Aż inne dzieciaki go zburzą

Kiedy pada śnieg, czyż to nie ekscytujące?
Chociaż twój nos jest lodowato zimny
Będziemy swawolić i się bawić, tak jak Eskimosi
Spacerując po zimowej krainie czarów

W tekście tej piosenki pojawia się jeszcze jedno przydatne, zimowe słówko:

chilling
lodowaty

Dla tych, którzy lubią naprawdę się zmęczyć, przygotowałam też listę najpopularniejszych sportów zimowych:

ice-skate
jeździć na łyżwach
ice-hockey
hokej na lodzie
ski
jeździć na nartach, narta
ski-jumping
skoki narciarskie
sledge
sanki

Jeśli zimową porą wyruszamy gdzieś samochodem, a na drogę nie wyruszyły jeszcze pługi śnieżne, warto mieć przy sobie łopatę. I trzeba uważać na śliskich drogach.

shovel
łopata
slippery
ślisko
snow plough
pług śnieżny

Na szczęscie w domu możemy rozpalić w kominku (albo po prostu włączyć grzejnik), zaparzyć sobie imbirową herbatę (ewentualnie gorącą czekoladę), włączyć płytę z ulubioną muzyką i czekać, aż zima minie, a ulepiony pod domem bałwan zacznie się topić...

fireplace
kominek
ginger
imbir
hot chocolate
gorąca czekolada
melt
roztapiać się
radiator
grzejnik

Wszystko, o czym powiedzieliśmy sobie powyżej, może nas spotkać w typowo zimowych miesiącach, czyli między grudniem a lutym. Chociaż... Czy nie warto by było tę listę rozszerzyć o listopad? Przypomnijmy sobie angielskie nazwy tych miesięcy (pamiętaj, że po angielsku zawsze miesiące zapisujemy wielką literą).

November
listopad
December
grudzień
January
styczeń
February
luty

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze jedną piosenkę związaną z tematyką zimową. Jest to utwór "California Dreamin'", nagrany w 1965 roku przez zespół The Mamas & The Papas. Piosenka ta znalazła się na 89 miejscu listy 500 Piosenek Wszech Czasów magazynu Rolling Stone. Mieliśmy już dziś piosenkę opowiadającą o tęsknocie za zimą - "California Dreamin'" to z kolei utwór o tęsknocie za prażącym, kalifornijskim słońcem, która dopadła Johna Phillipsa, autora tekstu, pewnego ponurego, zimowego dnia. Legenda głosi, że piosenka przyśniła się Johnowi w nocy, po czym obudził swoją żonę i razem napisali utwór. Jak wszystkie piosenki, o których dziś pisałam, również i ta wykonywana była później przez wielu artystów, na przykład R.E.M., The Beach Boys, José Feliciano, czy Queen Latifah. Znalazła się również na ścieżce dźwiękowej filmu "Forrest Gump" i została wykorzystana w jednym z odcinków South Park. A oto jej fragment w wykonaniu autorów:

The Mamas & The Papas
All the leaves are brown
And the sky is grey
I've been for a walk
On a winter's day

I'd be safe and warm
If I was in L.A
California Dreamin'
On such a winter's day
Wszystkie liście są brązowe
A niebo jest szare
Wybrałem się na spacer
W zimowy dzień

Byłbym bezpieczny i byłoby mi ciepło
Gdybym był w L.A.
Śnię o Kalifornii
W taki zimowy dzień

L.A. to oczywiście skrót od Los Angeles.


A teraz pozostaje mi już tylko życzyć Ci owocnej nauki i... dużo śniegu!

See you next time!
PatrycjaŹródła użytych cytatów

"Let it Snow! "
Słowa: Sammy Cahn
Muzyka: Jule Styne
Wykonanie: Dean Martin

Kliknij miniaturkę aby zobaczyć nagranie


"Winter Wonderland"
Słowa: Richard B. Smith
Muzyka: Felix Bernard
Wykonanie: Macy Gray

Kliknij miniaturkę aby zobaczyć nagranie


"California Dreamin' "
Słowa i muzyka: The Mamas & the Papas
Wykonanie: The Mamas & the Papas

Kliknij miniaturkę aby zobaczyć nagranie


Lekcja | Ćwiczenia | Ściąga


Czy chcesz się nauczyć angielskiego?
Podobała Ci się ta lekcja i lubisz taki styl nauki? Interesuje Cię język angielski i chcesz się go nauczyć od podstaw, aż do poziomu pozwalającego na swobodną konwersację? Nie masz czasu ani pieniędzy na drogie kursy w szkołach językowych?

Jeśli tak, to właśnie dla Ciebie jest przeznaczony nasz internetowy kurs Angielski na Szóstkę!Informacja o lekcjach bonusowych
Lekcje bonusowe są rozszerzeniem naszych standardowych kursów i są przeznaczone głównie dla osób, które już z tych kursów korzystają bądź zamierzają z nich skorzystać. Lekcje te dotyczą konkretnego słownictwa tematycznego (związanego np. z kulturą, obyczajami, geografią itp.) bądź określonego zagadnienia gramatycznego, nie ujętego szczegółowo w kursach standardowych.

Aktualnie lekcje bonusowe są całkowicie bezpłatne i pełnią funkcję promocyjną, zachęcając do korzystania z naszych standardowych kursów językowych z serii "Na Szóstkę".