preload

Lekcja 8

Sztuka flirtu   The art of flirting


Zamiłowanie do flirtu to zdaniem naukowców uniwersalna ludzka cecha. Sztukę tę uprawiają ludzie na całym świecie. Jest to oczywiście fajna zabawa, ale żeby zakończyła się prawdziwym sukcesem (a nie na przykład tym, że ktoś wyleje Ci na głowę wiaderko lodowatej wody), powinieneś pamiętać o różnicach kulturowych. Z dzisiejszej lekcji dowiesz się, jakimi zasadami rządzi się flirt w krajach anglojęzycznych, a także gdzie najlepiej szukać okazji do flirtu, jak "zagadać" (oraz jakich tekstów "na podryw" wystrzegać się, jak ognia) i jak prawić komplementy. Dzięki tej wiedzy na pewno nie zabraknie Ci języka w gębie, kiedy podczas zagranicznych wojaży spotkasz miłość swojego życia :)

Hej!

Latem, wiadomo, serduszko puka w rytmie... No właśnie. To zależy od tego, gdzie akurat będziesz. W krajach anglojęzycznych zapewne będzie pukać w rytmie country albo na przykład w takt piosenek zespołu The Beatles. Jedno jest pewne - serce bije w wakacje nieco szybciej niż zwykle a letnia atmosfera sprzyja gorącym flirtom.

Wyobraź to sobie. Spacerujesz po rozgrzanych kamieniach, którymi usłana jest plaża wzdłuż śnieżnobiałego klifu w południowo-wschodniej Anglii. Jest piękny, słoneczny dzień (wiem, że to zabrzmiało niewiarygodnie, ale takie dni w Anglii naprawdę się zdarzają, gwarantuję Ci! Udało mi nawet kiedyś z trzydniowego pobytu w hrabstwie West Sussex przywieźć sobie do domu poparzenie słoneczne). Idziesz powoli przed siebie i nagle widzisz jego - lub ją. Twój ideał... Albo inna sytuacja. Siedzisz w kawiarni i czekasz na zamówiony napój. Rozglądasz się wokół siebie i przy stoliku obok dostrzegasz nieśmiało uśmiechającą się do Ciebie twarz. A może jeszcze inaczej. Szalejesz na parkiecie przy swojej ulubionej piosence i pląsając, trącasz kogoś łokciem. Odwracasz się w stronę tej osoby i... zapiera Ci dech w piersiach. Jeśli zapoznałeś się z lekcją na temat zawierania nowych znajomości, to prawdopodobnie będziesz wiedział, jak rozpocząć rozmowę, żeby taka szansa nie przeszła Ci koło nosa. Tylko co dalej?

A może...

flirt
flirt

Naukowcy zaobserwowali, że flirt występuje w różnych formach we wszystkich krajach na świecie. Niektórzy twierdzą nawet, że jest on u człowieka jest tym, czym okazały ogon u pawia czy bujna grzywa u lwa. Nie trzeba jednak być naukowcem, żeby stwierdzić, że flirt to po prostu dobra zabawa.

fun
zabawa

Zabawa ta rządzi się pewnymi zasadami, które są różne w różnych krajach i nie znając ich, można wpakować się w tarapaty. Nawet między poszczególnymi krajami anglojęzycznymi da się zaobserwować pewne różnice. Amerykanie na przykład są bardziej otwarci i swobodni w kontaktach, podczas gdy Brytyjczycy wykazują się raczej większą rezerwą. Oczywiście jest to ogólna reguła, od której bez najmniejszych wątpliwości zdarzają się wyjątki. Może się na przykład zdarzyć, że napotkasz na swojej drodze ekstrawertycznego Brytyjczyka albo nieśmiałego Amerykanina, więc bacznie obserwuj.

W lekcji o nawiązywaniu znajomości wspominałam o tym, jak ważna w krajach anglojęzycznych jest poprawność polityczna i muszę to tutaj podkreślić raz jeszcze. Próba flirtu opierająca się na niedwuznacznych żartach może zakończyć się fiaskiem. Twój rozmówca może się poczuć urażony, a przecież nie o to Ci chodzi. Trzeba więc działać z wyczuciem.

To samo dotyczy dystansu fizycznego, czyli tak zwanej strefy prywatnej. Jest to odległość, w jakiej możemy stanąć od naszego rozmówcy, nie powodując u niego uczucia dyskomfortu. W kulturach południowych jest ona znacznie mniejsza, w Wielkiej Brytanii musisz jednak dać swojemu rozmówcy miejsce na oddech - stań więc mniej więcej w odległości dwóch kroków od niego. Jeśli podejdziesz do kogoś za blisko, może się on poczuć skrępowany. Lepiej też powstrzymać się od dotyku (czyli od takich gestów, jak klepanie po ramieniu, obejmowanie, dotykanie włosów i tak dalej), ponieważ nawet jeśli dla Ciebie jest to spontaniczna oznaka serdeczności, dla drugiej strony może być to bardzo krępujące, a to znów nie zwiększy Twoich szans na sukces. Oczywiście i od tej reguły mogą być wyjątki - może trafisz na kogoś, kto wręcz sam rzuci Ci się na szyję - dlatego najlepiej zawsze mieć oczy i uszy szeroko otwarte - obserwować osobę, z którą masz ochotę poflirtować i dostosowywać swoje zachowanie do jej reakcji.

Być może zastanawiasz się, gdzie masz największą szansę na udany flirt. Odpowiedź na to pytanie próbowała znaleźć organizacja SIRC zajmująca się badaniami społecznymi. Okazuje się, że jeśli chodzi o Wielką Brytanię, na pewno dobrym miejscem są imprezy, gdzie ludzie są zrelaksowani i mają dobry nastrój, a tym samym są bardziej otwarci na innych (aż 27% Brytyjskich par deklaruje, że poznały się w pubach). Co ciekawe, okazuje się, że jedną z najlepszych okazji do flirtu w Wielkiej Brytanii są... wyścigi konne! Jeśli jednak nie jesteś ich miłośnikiem, nie ma powodów do zmartwień - inne wydarzenia sportowe i rekreacyjne również mieszczą się na tej liście.

Kolejne bardzo ważne pytanie brzmi: jak zacząć? Znacznie łatwiej jest niestety odpowiedzieć na pytanie: jak nie zaczynać. Nietrudno znaleźć w internecie propozycje tekstów "na zagadanie" (chat up lines) albo "na podryw" (pick up lines), ale w większości przypadków lepiej je potraktować raczej jako żart i sięgać po nie tylko w sytuacjach, gry już wiemy na pewno, że nasz rozmówca ma rewelacyjne poczucie humoru. Poniżej zobaczysz kilka przykładów.

chat up line
tekst "na zagadanie"

pick up line
tekst "na podryw"

I'm new in town. Could I have the directions to your house, please?
Jestem nowa w mieście. Czy możesz mnie pokierować do swojego domu?

Fat penguin! I just wanted to say something that would break the ice.
Gruby pingwin! Chciałam tylko powiedzieć coś, co przełamie lody.

There is something wrong with my mobile phone. It doesn't have your number in it.
Coś jest nie tak z moim telefonem. Nie ma w nim twojego numeru.

I'm usually better looking.
Zazwyczaj lepiej wyglądam.

I have a pen, you have a phone number. Think of the possibilities!
Ja mam długopis, ty masz numer telefonu. Tylko pomyśl, jakie nam to daje możliwości!

I hope you know CPR, because you take my breath away!
Mam nadzieję, że znasz się na resuscytacji, bo przy tobie zapiera mi dech w piersiach!

O takich wypowiedziach mówi się po angielsku, że są cheesy - w dosłownym tłumaczeniu znaczyłoby to "serowe" :), ale tak naprawdę chodzi o to, że są do kitu.

cheesy
do kitu

Dlatego jednak lepiej sięgnąć po jakiś mniej ryzykowny sposób na rozpoczęcie rozmowy z drugą osobą. Jest jeden temat, który - przynajmniej w Wielkiej Brytanii - zawsze działa: pogoda. Nie ma osoby, która nie miałaby czegoś do powiedzenia na jej temat, a kiedy już rozmowa się zacznie, reszta w twoich rękach. Zacznij więc od:

Lovely day, isn't it?
Piękny dzień, nieprawdaż?

Albo, jeśli pogoda nie dopisuje:

The weather today could be better, don't you think?
Pogoda dzisiaj mogłaby być lepsza, nie sądzisz?

Pamiętaj tylko, żeby zakończyć swoją wypowiedź pytaniem - będzie to jasny sygnał dla drugiej osoby, że nie była to tylko nudna i oczywista uwaga o pogodzie, tylko zachęta do dalszej rozmowy. Jeśli odpowie Ci w serdeczny sposób, jesteś w domu :).

Oczywiście komentowanie pogody nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeśli jesteście w budynku (na przykład na dyskotece czy w restauracji), lepiej nawiązać do miejsca, w którym się znajdujecie, na przykład:

It's a nice place, don't you think?
Przyjemne miejsce, nie sądzisz?

It's a little bit crowded, isn't it?
Trochę tu tłoczno, czyż nie?

Krótko mówiąc: chodzi o to, żeby na początek znaleźć jakikolwiek wspólny temat do rozmowy. A kiedy już rozmowa się zacznie, pamiętaj o kilku zasadach. Po pierwsze uśmiechnij się i bądź na ludzie. Po drugie nie mów za dużo o sobie. Okaż zainteresowanie drugiej osobie i zadawaj dużo pytań. Po trzecie powiedz osobie, z którą flirtujesz, coś miłego. Nic nie robi flirtowi tak dobrze, jak udany komplement! Obdarzając kogoś komplementami warto pamiętać o wspomnianej już poprawności politycznej i nie być zbyt... hm... odważnym w ich doborze, ponieważ może to zostać źle odebrane i przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego. Takt, szczerość i elegancja to trzy cechy komplementu idealnego - szczególnie w krajach anglojęzycznych.

Jeśli chcesz powiedzieć coś miłego kobiecie, może wykorzystasz którąś z poniższych propozycji:

You look beautiful.
Pięknie wyglądasz.

You look gorgeous.
Wyglądasz wspaniale.

I like your hair.
Podobają mi się twoje włosy.

You have pretty eyes.
Masz ładne oczy.

That looks good on you.
Dobrze to na tobie wygląda.

You are so kind.
Jesteś taka miła.

A oto kilka propozycji komplementów dla mężczyzny:

You are very handsome.
Jesteś bardzo przystojny.

You are really well-built.
Jesteś naprawdę dobrze zbudowany.

You have a nice car.
Masz fajny samochód.

You are a great driver.
Jesteś świetnym kierowcą.

You are a real gentleman.
Jesteś prawdziwym dżentelmenem.

With you I feel like a lady.
Przy tobie czuję się, jak dama.

Są też komplementy bardziej uniwersalne, którymi można obdarzyć zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Oto kilka przykładów:

You are very intelligent.
Jesteś bardzo inteligentny.

You are really bright.
Jesteś naprawdę błyskotliwy.

I like your smile.
Podoba mi się twój uśmiech.

You are so funny.
Jesteś taki zabawny.

You have a great sense of humour.
Masz świetne poczucie humoru.

You are very talented.
Jesteś bardzo utalentowany.

I like your style.
Podoba mi się twój styl.

You are so creative.
Jesteś taki kreatywny.

You inspire me.
Inspirujesz mnie.

A na koniec mam dla Ciebie kilka propozycji, po które będziesz mógł sięgnąć, kiedy będziesz chciał powiedzieć coś naprawdę romantycznego:

I wish I had met you earlier.
Szkoda, że nie poznałam cię wcześniej.

I don't care where we go as long as you're with me.
Nieważne, gdzie pójdziemy, dopóki jesteś ze mną.

Hearing your voice cheers me up.
Dźwięk twojego głosu poprawia mi humor.

I'm so lucky to have met you.
Jestem szczęściarą, że cię poznałam.

I forget all my worries when you're with me.
Zapominam o wszystkich moich zmartwieniach, kiedy jesteś ze mną.

I'm having the time of my life with you.
Spędzam z tobą najlepsze chwile w życiu.

Teraz pozostaje mi już tylko trzymać za Ciebie kciuki i życzyć Ci pięknych wakacyjnych porywów serca - oczywiście ze szczęśliwym zakończeniem!

Lekcja | Ćwiczenia | Ściąga


Czy chcesz się nauczyć angielskiego?
Podobała Ci się ta lekcja i lubisz taki styl nauki? Interesuje Cię język angielski i chcesz się go nauczyć od podstaw, aż do poziomu pozwalającego na swobodną konwersację? Nie masz czasu ani pieniędzy na drogie kursy w szkołach językowych?

Jeśli tak, to właśnie dla Ciebie jest przeznaczony nasz internetowy kurs Angielski na Szóstkę!PATRONI MEDIALNI:
Sympatia.pl
Fakt.pl